Rutinos és kevésbé rutinos szülőkként ugyanakkor egy folyamatos újratervező kísérlet önkéntes résztvevői vagyunk, tele olyan mozgósítható képességekkel, amelyeket szabadon átültethetünk, felhasználhatunk életpályánk, karrierünk újragondolásához, a megfelelő irány megtalálásához is.
De hogyan fogjunk hozzá? Hogyan „bányásszuk ki” magunkból ezeket a képességeket? Milyen szempontok mentén tűzzünk ki célokat és hogyan valósítsuk meg mindezt család és gyerek mellett?
Április első keddjén – amit nem mellesleg a láthatatlan munka világnapjaként is számon tartanak – PTE Karrier Iroda által szervezett Színezd újra… újratervező workshopon, egy csapat fiatal anyukával és leendő apukával a fenti kérdések megválaszolásán dolgoztunk. Átbeszéltük a tervezés alapmozzanatait, tesztek, feladatok segítségével összeírtuk melyek azok az értékeink, erősségeink, kompetenciáink, amelyekre támaszkodhatunk, hogyan védhetjük meg a határainkat és hogyan osszuk be úgy az időnket, hogy a fontos ám nem annyira sürgős dolgainkat is meg tudjuk valósítani.
A jó hír, hogy az újratervezést sem a nulláról kell indítanunk, érdemes meglévő tapasztalatainkra, képességeinkre támaszkodnunk. De legyen szó tervezésről vagy újratervezésről, mindenekelőtt szükségünk van egy célra. A legfontosabb kérdés, hogy ÉN mit szeretnék?
Ha elsőre nem is tudjuk pontosan megfogalmazni, mindenképpen fontos, hogy legyen egy elKÉPzelésünk, vagyis legyen egy KÉP a fejünkben arról, hogy x idő múlva hol, milyen élethelyzetben, munkakörnyezetben, milyen feladatok elvégzése közben látjuk magunkat? Vizsgáljuk meg azt is, hogy az adott célhoz, elképzeléshez, milyen külső és belső erőforrásokkal rendelkezünk és mi az, ami hiányzik vagy szükséges fejlesztenünk az elérésükhöz?
Ehhez érdemes két egyszerű kérdést feltennünk magunknak:
Mire vagyok büszke? és Miben vagyok jó?
Őszintén feleljünk és írjuk le a válaszainkat, az elért eredmény nagyságától függetlenül, a lényeg, hogy számunkra sikerként legyen aposztrofálható. Milyen képességeinkre, tulajdonságainkra volt szükségünk ahhoz, hogy azokat az eredményeket elérjük? Kellett hozzá kitartás? Bátorság? Kreativitás vagy esetleg empátia? – Írjuk össze őket bátran!
TIPP: Érdemes segítségül hívnunk a SWOT analízist, legyen szó személyiségünk vagy céljaink áttekintéséről, fejlesztendő területeink, lehetőségeink feltérképezéséről.
Feladataink és teendőink között mindenképpen priorizáljunk, állítsunk fel fontossági sorrendet, majd válasszunk ki egy részcélt és ahhoz rendeljünk hozzá egy cselekvési tervet. A cselekvési terv lényege, pedig a cselekvés! Terveink megvalósulása nem hit kérdése, minden azon múlik, hogy teszünk-e lépéseket célunk felé!
TIPP: Feladataink priorizálásához használjuk az Eisenhower-mátrix-ot!
A workshop végén szót ejtettünk a kisgyermekes szülők mumusáról, az időről is, aminek hiánya lássuk be, céljaink megvalósítását is folyamatosan akadályozza, késlelteti. Sajnos, ez a mágikus fogalom kattogó ketyere formájában stresszeli a mindennapjainkat és hiába várjuk, hogy jusson belőle magunkra, saját terveinkre, a rossz hír, hogy ilyen formán nem fog jutni! Ugyanis az időt magunknak kell megteremtenünk hozzá, tényleges beosztással, ráfordítással!
Meg kell teremteni az Időt, ne várjuk, hogy jusson rá!
Ne feledjük, az újratervezés mindig közös újratervezést is jelent, ezért vonjuk be a párunkat is a terveinkbe. Kérjünk segítséget, priorizáljuk a feladatainkat és gyakoroljuk az önérvényesítés és a Nem-et mondás művészetét.
Mert a saját jövőnk érdekében csak mi cselekedhetünk, méghozzá MOST!
És végezetül BÓNUSZként nézd meg az alábbi videót, sokkal több van Benne(d), mint gondolnád! :)